Projekt podpořený z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a financovaný z prostředků ESF (85%) a státního rozpočtu ČR (15%). NOS o. s. v projektu působí jako příjemce dotace, který zajišťuje celkovou koordinaci projektu a zároveň realizaci projektu v novohradském regionu. Jedná se o vzdělávací projekt, v novohradském regionu vzniknou čtyři tematické moduly určené dospělé populaci. Dle harmonogramu projektu na podzim roku 2012 vzniknou učební osnovy těchto modulů a studijní materiály. Na jaře roku 2013 proběhne pilotní realizace seminářů na území Novohradska. Na závěr projektu proběhnou v letních měsících exkurze a závěrečná konference projektu.
PARTNEŘI PROJEKTU
- NAD ORLICÍ o. p. s. (Královéhradecký kraj, Pardubický kraj)
- Mateřské centrum Kamínek (Pardubický kraj)
- Místní akční skupina Horňácko a Ostrožsko (Zlínský kraj, Jihomoravský kraj)
- IMPULS TŘEBÍČ (Kraj Vysočina)
REALIZACE PROJEKTU
7. srpna 2012 – 30. října 2013
ROZPOČET PROJEKTU
Celkový: 6 641 696 Kč
Rozpočet pro NOS o. s.: 2 126 296 Kč
STRUČNÝ OBSAH PROJEKTU
Obecným cílem projektu je zvýšení kvality odborných a obecných kompetencí obyvatel pěti dotčených regionů v ČR (Jihočeský kraj, kraj Vysočina, Královehradecký a Pardubický kraj, Zlínský kraj a Jihomoravský kraj) prostřednictvím přípravy 13 vzdělávacích modulů v těchto tematických oblastech:
- Základní občanská gramotnost vedoucí k naplňování cílů funkční občanské společnosti a odpovědného životního stylu.
- Lidská práva a společensko-právní gramotnost především z hlediska podpory místního společenství, místní demokracie, participace na veřejném dění.
- Aktivní občanství a rozvoj lokálních prostředí a regionů v globálních souvislostech.
Výše uvedeného cíle bude dosaženo realizací šesti klíčových aktivit. Jejich podstatou je v první fázi příprava vzdělávacích modulů v jednotlivých regionech pod vedením žadatele nebo jeho partnerů. V druhé fázi dojde k pilotnímu ověření všech 13 vzdělávacích modulů dle předem nastavených podmínek. Poslední fáze je spojena se zpětnou vazbou a zapracováním připomínek do připravovaných výstupů – studijních a vzdělávacích materiálů k jednotlivým modulům. Kontrolní mechanismus tvoří v každém regionu oponentská skupina, která připomínkuje veškeré výstupy projektu a doporučuje jejich další úpravy. Projekt bude zakončen konferencemi v každém regionu. Zde budou představeny výsledky projektu, tj. jednotlivé vzdělávací moduly, jejich obsah, formy výuky. Součástí bude tisková konference pro regionální i celostátní média a burza vzdělávacích příležitostí v oblasti dalšího vzdělávání.
Obecný cíl projektu bude dosažen naplněním několika specifických cílů, které jsou následující:
- Prohloubit a obohatit nabídku dalšího vzdělávání cílových skupin. Tato nabídka by se měla stát součástí systému dalšího vzdělávání v dotčených regionech a měla by obohatit tento systém o vzdělávací programy, které díky využití moderních interaktivních metod zvýší kvalitu a dostupnost dalšího vzdělávání.
- Umožnit cílovým skupinám získání poznatků, praktických dovedností a zkušeností z oblastí, které jsou pro dané regiony prioritní.
- Využít inovativní formy pro vzdělávání dospělých a ověřit jejich efektivitu a účinnost v rámci pilotních kurzů.
- Přispět k rozvoji dotčených regionů prostřednictvím rozvoje lidských zdrojů tak, aby se zvýšila socioekonomická stabilita nejen konkrétních členů cílových skupin, ale rovněž subjektů a území (obec, neziskové a další veřejně prospěšné organizace) v rámci kterých jsou členové cílových skupin aktivní.
- Vytvořit prostor pro setkávání a vzájemnou komunikaci lidí, které spojuje společný zájem o nabízená vzdělávací témata a vytvořit tak přirozené podmínky pro vzájemné poznání a sdílení zkušeností.
Seznam jednotlivých vzdělávacích modulů včetně jejich hodinových alokací:
- ODPOVĚDNÉ SPOTŘEBITELSKÉ CHOVÁNÍ S DŮRAZEM NA UDRŽITELNOU A ODPOVĚDNOU SPOTŘEBU SPOJENOU S UDRŽITELNOU VÝROBOU. 24 hodin
- ROZVOJ VŠEOBECNÉHO PŘEHLEDU Z HLEDISKA OBČANSKÝCH KOMPETENCÍ. 16 hodin
- AKTIVNÍ PŘÍSTUP K OBHAJOBĚ SVÝCH PRÁV A K ZÍSKÁVÁNÍ INFORMACÍ O SVÝCH PRÁVECH. 16 hodin
- MULTIKULTURALISMUS A PREVENCE EXTREMISMU. 24 hodin
- PREVENCE KRIMINALITY, ŠIKANY, PSYCHICKÉHO NÁSILÍ. 16 hodin
- ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL. 14 hodin
- AKTIVNÍ OBČANSTVÍ A PARTICIPACI OBČANŮ NA VEŘEJNÉM DĚNÍ. 24 hodin
- VZDĚLÁVÁNÍ K DEMOKRATICKÝM HODNOTÁM. 24 hodin
- ODPOVĚDNÝ PŘÍSTUP K FINANCÍM. 20 hodin
- ODOPOVĚDNÝ PŘÍSTUP K ŽIVOTNÍMU PROSTŘEDÍ A UDRŽITELNÉMU ROZVOJI. 20 hodin
- VZTAK K MÉDIÍM A INFORMAČNÍM TECHNOLOGIÍM. 10 hodin
- DOBROVOLNICTVÍ. 10 hodin
- VZTAH K REGIONU, K LOKÁLNÍMU SPOLEČENSTVÍ.106 hodin
Za úspěšnou realizaci jednotlivých modulů zodpovídají:
Výstupy projektu
Brožura - harmonogram kurzů (doc.) -221 kB
V případě Vašeho zájmu o jednotlivé vzdělávací moduly nás kontaktujte na e-mail: novnos@tiscali.cz
Zde je též možno získat podrobné informace.
Vzdělávací modul č.1 - Odpovědné spotřebitelské chování
- Tematická oblast: Základní občanské gramotnosti vedoucí k naplňování cílů funkční občanské společnosti a odpovědného životního stylu.
Modul je zaměřený na problematiku produkce odpadů, možnosti předcházení jejich vytváření a dále pak jejich třídění a recyklaci. Součástí je praktický workshop zaměřený na opětovné využití odpadu v domácnosti a exkurze do firmy zpracovávající odpad. Účastníci kurzu si také nacvičí praktické řešení modelových situací.
Celková hodinová alokace je 24 hodin.
- sylaby Odpovědné spotřebitelské chování (doc.) -219 kB
Vzdělávací modul č.2 - Rozvoj všeobecného přehledu
- Tematická oblast: Aktivní občan a rozvoj lokálních prostředí a regionů v globálních souvislostech.
Cílem modulu je rozvíjení kritického myšlení , schopnosti reflexe a vytváření vlastního občanského názoru. Vzdělávací obsah je postaven na místních reáliích česko-rakouského pohraničí a vlivu historických událostí v tomto prostoru na současný život v něm. Součástí jsou modelové situace (situační hry), které účastníci budou řešit a následně analyzovat použité varianty řešení.
Celková hodinová alokace je 16 hodin.
- sylaby Rozvoj všeobecného přehledu (doc.) -151 kB
Vzdělávací modul č.3 - Aktivní přístup k obhajobě svých práv
- Tematická oblast: Lidská práva a společensko-právní gramotnost především z hlediska podpory místního společenství, místní demokracie, participace na veřejném dění.
Účastníci kurzu si upevní povědomí o svých právech a povinnostech z hlediska fungování občanské společnosti. Kurz se zaměří mimo jiné na vztah občana a úřadů nebo na práva a ochranu spotřebitele. Obdobně jako v předchozím modulu budou účastníci řešit modelové situace (situační hry) a následně je analyzovat.
Celková hodinová alokace je 16 hodin.
- sylaby Aktivní přístup k obhajobě svých práv (doc.) -157 kB
Vzdělávací modul č.4 - Multikulturalismus a prevence extremismu
- Tematická oblast: Lidská práva a společensko-právní gramotnost především z hlediska podpory místního společenství, místní demokracie, participace na veřejném dění.
Modul je zaměřen na respekt k lidským právům a sociálním i kulturním odlišnostem, kulturní rozmanitost, kulturní povědomí a vyjádření, dále na práva a sociální postavení národnostních menšin a prevenci rasismu. Pro přípravu modulu byla využita existence a činnost Akademického a univerzitního centra v Nových Hradech, kde působí více než 50 cizinců z různých zemí Evropy a Asie.
Celková hodinová alokace kurzu je 24 hodin.
- sylaby Multikulturní společnost (doc.) -22 kB
Vzdělávací modul č.5 - Prevence kriminality, šikany a psychického násilí
- Tematická oblast: Základní občanské gramotnosti vedoucí k naplňování cílů funkční občanské společnosti a odpovědného životního stylu.
Modul poskytuje ucelené informace o poruchách osobnosti a o původu, příčinách a podstatě agresivního chování. Věnuje se i sociologii současné rodiny, delikvenci mládeže a rizikovým subkulturám mládeže. Účastníci se seznámí s aktuální situací v České republice v oblasti extremismu a kriminality mládeže.
Celková hodinová alokace je 16 hodin.
- sylaby Prevence kriminality, šikany a psychického násilí (pdf.) -1 077 kB
Vzdělávací modul č.6 - Zdravý životní styl
- Tematická oblast: Základní občanské gramotnosti vedoucí k naplňování cílů funkční občanské společnosti a odpovědného životního stylu
Modul prezentuje témata: Kyberšikany - rozdíl mezi šikanou a kyberšikanou, příběh vnitřního světa útočníků a terčů, osobnost terče, osobnost útočníka, vtažení do hry a příběhu, bioenergetika, mapy pocitů útočníka i oběti; Člověk jako součást vesmíru – teorie harmonie a štěstí, hledání míst k uložení svých potřeb štěstí, hra na bludiště, zdroje vnitřní síly a výchova k harmonii duše a těla, orientace v energetické mapě světa.
Celková hodinová alokace je 14 hodin.
- sylaby Zdravý životní styl (pdf.) -1 085 kB
Vzdělávací modul č.7 - Aktivní občanství a participace občanů
na veřejném dění
- Tematická oblast: Aktivní občan a rozvoj lokálních prostředí a regionů v globálních souvislostech.
Cílem modulu je zlepšení kompetencí účastníků k aktivní a platné účasti na veřejném dění a podpora aktivního zapojení do veřejného dění. V průběhu seminářů se účastníci seznámí se základními principy komunitního plánování. Stanoví si cíle, možnosti aktivizace, výzvy a techniky oslovení. Na ně navazuje organizace aktivit s účastí veřejnosti. Modul je zakončen následnými činnostmi, např. poskytnutím zpětné vazby a vyhodnocením dosažených výsledků.
Celková hodinová alokace je 24 hodin.
Vzdělávací modul č.8 - Vzdělávání k demokratickým hodnotám
- Tematická oblast: Lidská práva a společensko-právní gramotnost především z hlediska podpory místního společenství, místní demokracie, participace na veřejném dění.
Modul je určen těm, kteří chtějí ve svém okolí něco změnit a nevědí, jak na to. Modul nabízí možnosti zapojení občanů do veřejného dění, vysvětluje pojmy aktivní občanství a občanská společnost; navrhuje, jak občanskou společnost vytvářet a jakými způsoby se veřejnost může zapojit do rozhodování. Dále se modul zaměřuje na nová média a sociální sítě a také na to, jak mohou tyto nové komunikační prostředky ovlivnit demokracii. V modulu je počítáno i s aktivní výměnou zkušeností.
Celková hodinová alokace je 24 hodin.
Vzdělávací modul č.9 - Odpovědný přístup k financím
- Tematická oblast: Základní občanské gramotnosti vedoucí k naplňování cílů funkční občanské společnosti a odpovědného životního stylu.
Hlavním cílem tematického modulu je zlepšit finanční gramotnost účastníků vzdělávání. Zvýšit jejich kompetence v hospodaření se svými finančními zdroji, seznámit je se základními principy hospodaření v rodině a se sestavováním rozpočtu, s možnostmi půjček (klady x zápory) a etikou konzumu. Pozornost bude také věnována prevenci dluhových pastí a vedení dětí ke zdravému hospodaření s penězi.
Celková hodinová alokace je 52 hodin.
- sylaby Odpovědný přístup k financím (pdf.) -254 kB
Vzdělávací modul č.10 - Odpovědný přístup k životnímu prostředí
- Tematická oblast: Základní občanské gramotnosti vedoucí k naplňování cílů funkční občanské společnosti a odpovědného životního stylu.
Hlavním cílem tematického modulu je zvýšit orientaci účastníků v oblasti životního prostředí a udržitelném rozvoji. Při workshopu a exkurzích se účastníci seznámí s přírodními a kulturními hodnotami bezprostředního okolí a základními problémy životního prostředí v obci. Rovněž poznají práci konkrétních zemědělců a výrobců v regionu a seznámí se s podmínkami konvenčního zemědělství a biozemědělství v ČR. Dále si ukáží základní principy fungování přírodních zahrad a naučí se, jak přilákat na zahradu užitečné živočichy.
Celková hodinová alokace je 44 hodin.
- sylaby Odpovědný přístup k životnímu prostředí a udržitelnému rozvoji (pdf.) -65 kB
Vzdělávací modul č.11 - Počítačová a internetová gramotnost (vztah k médiím
a informačním technologiím
- Tematická oblast: Základní občanské gramotnosti vedoucí k naplňování cílů funkční občanské společnosti a odpovědného životního stylu.
Modul je zaměřen na rozvoj tří základních oblastí. Dovednosti v oblasti používání osobního počítače, tabletu a chytrého telefonu. Dále se kurz věnuje orientaci v prostředí internetu a zejména jeho bezpečnému využívání. Třetí oblastí je komplexnější pohled na IT nástroje a internetové služby, se kterými uživatel denně pracuje.
Celková hodinová alokace je 12 hodin.
- sylaby Počítačová a internetová gramotnost (pdf.) -2 429 kB
Vzdělávací modul č.12 - Dobrovolnictví
- Tematická oblast: Aktivní občan a rozvoj lokálních prostředí a regionů v globálních souvislostech
Modul klade důraz na uvědomění si, že dobrovolnictví není oběť, ale přirozený projev občanské zralosti. Daný vzdělávací materiál chce představit dobrovolnickou službu, poukázat na otázky, které s ní souvisí a připravit případné zájemce o dobrovolnictví nebo také organizace, které by se dobrovolnické službě rády věnovaly, na to, co je pro rozběhnutí a zapojení se do dobrovolnického programu důležité.
Celková hodinová alokace je 10 hodin.
- sylaby Dobrovolnická služba (doc.) -223 kB
Vzdělávací modul č.13 - Vztah k regionu
- Tematická oblast: Aktivní občan a rozvoj lokálních prostředí a regionů v globálních souvislostech.
Projekt popularizuje tradiční technologie výroby krojů z Ostrožska a Horňácka, historii a vývoj krojů v daných regionech, krojových součástek, jeho proměnu, způsob oblékání a využití. V rámci projektu se na dané téma uskutečnily přednášky s prezentacemi dobových fotografií i dobových krojových součástek ze sbírkových fondů. Konaly se workshopy s praktickými ukázkami jednotlivých technik výroby a zdobení krojů, ukázky jejich údržby a způsob oblékání do krojů. V rámci projektu také vznikly rekonstrukce krojů z konce 19. století a ze 30. let 20. století z Lipova (Horňácka), Blatnice (Ostrožska) a Kozojídek (Veselska).
Celková hodinová alokace je 106 hodin.
- sylaby Vztah k regionu, lokálnímu společenství (doc.) -167 kB