Pozvánka na konferenci
Novohradská občanská společnost o.s. ve spolupráci s Místní akční skupinou Sdružení Růže, Městem Nové Hrady a welšskou organizací Pembrokeshire Local Action Network for Enterprise & Development
(PLANED) realizuje projekt Rodina a zaměstnání – inovace pro venkov.
Projekt, jehož realizace se bude odehrávat v průběhu let 2013 a 2014, získal finanční podporu v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.
Cílem projektu je využít zkušeností a metod zahraničního partnera v oblasti tzv. sociálního podnikání, které bychom chtěli rozvíjet v území Sdružení Růže a dále je šířit v rámci Jihočeského kraje i celé ČR.
Cílem pro zmíněnou oblast je zvýšit povědomí o výhodách a možných efektech sociálního podnikání a motivovat subjekty v území k rozvoji sociální ekonomiky.
Jinými slovy bychom rádi v tomto projektu:
- poznali co nejvíce příkladů dobré praxe a zjistili podmínky, které je nutné vytvořit pro udržitelné fungování sociálního podnikání,
- zmapovali území a zjistili potenciál na straně organizací či osob, které by měly zájem sociální podnik provozovat,
- zmapovali území a zjistili potenciál na straně možných zaměstnanců,
- vyhledali témata pro sociální podnikání, tj. našli takové předměty podnikání, o které by byl ze strany zákazníků zájem,
- uspořádali vzdělávací aktivity pro skupiny možných zaměstnavatelů – skupinové i individuální. Výsledkem by mělo být zpracování podnikatelských plánů pro 1-3 pilotní firmy, zpracování metodiky, která by dávala návody ostatním jak na to.
Projekt se skládá z následujících klíčových aktivit:
- Založení pracovní skupiny pro podporu zaměstnanosti v regionu
- Konference - zahájení projektu
- Exkurze do Walesu za příklady dobré praxe
Pětidenní exkurze proběhne v dubnu roku 2013. Během exkurze se účastníci seznámí s příklady sociálního podnikání ve Walesu (v území, kde působí partner projektu PLANED) s důrazem na
uplatnění tohoto typu podnikání ve venkovských oblastech a v oblasti recyklace a nového použití odpadových materiálů. Exkurze bude organizována pro 20 účastníků. Zájemci se mohou
hlásit na adrese novnos@tiscali.cz nebo guthova@cb.gin.cz.
- Mapování příležitostí pro rozvoj sociálního podnikání
Na základě zkušeností z exkurze bude zpracována analýza současného stavu sociálního podnikání v zájmovém území (mikroregionu Sdružení Růže), včetně zmapování zaměstnavatelů vytvářejících pracovní místa pro sociálně vyloučené osoby, které by mohly být nositeli rozvoje sociálního podnikání v regionu.
- Vzdělávací aktivity pro cílovou skupinu
Budou zorganizovány dva jednodenní semináře s těmito tématy:
1. Uplatnění sociálního podnikání v rozvoji zaměstnanosti venkovských regionů
2. Odpadové hospodářství a sociální podnikání v ČR a v zahraničí. Součástí této aktivity jsou i čtyřdenní studijní stáže pro 4 vážné zájemce o zahájení konkrétní formy sociálního podnikání) do Walesu, přímo do provozu vytipovaného podniku. Stáže proběhnou v období dubna 2014.
- Zpracování metodiky s příklady dobré praxe
Metodika bude obsahovat stručnou charakteristiku sociálního podnikání, definici příležitostí i barier, analýzu z území Sdružení Růže zpracovanou pracovní skupinou pro sociální podnikání (jako případovou studii) a příklady dobré praxe ze zahraničí (převážně země zahraničního partnera) a ČR.
Metodika bude publikována a distribuována cílovým skupinám uvnitř i vně zájmového území za účelem přenosu zkušeností z projektu a měla by se stát praktickou příručkou, která možné zájemce o rozvoj sociálního podnikání povede krok za krokem od založení k vlastnímu provozu sociálního podniku.
- Akční plány založení sociálního podniku
V rámci této klíčové aktivity budou sestaveny minimálně 3 akční plány založení sociálního podniku. Tyto plány budou mít strukturu standardního podnikatelského plánu s přehledem možných zdrojů pro vytvoření podniku a jeho podpory během počátečního období do vytvoření udržitelného rámce - stavu, kdy podnik bude životaschopný bez dalších externích zdrojů.
- Šíření výstupů projektu
V rámci této KA realizovány následující činnosti:
1. Závěrečná konference prezentující všechny výstupy projektu pro širokou odbornou i laickou veřejnost.
2. Tvorba interaktivních webových stránek a jejich využití pro komunikaci s cílovými skupinami.
3. Vydávání časopisu, jehož obsahem budou pozitivní příklady, které by upozorňovaly na změny v chápání a nutnost změn rolí obecně, příklady toho, že změny jsou možné a funkční, výstupy a informace z kurzů. Časopis bude v rámci realizace projektu vydán minimálně 4x, tj. jednou za půl roku.
Časopis bude distribuován v tištěné verzi a rovněž elektronicky.